Rozhovor s Emily o Sunshine Cleaning

25. ledna 2008 v 18:03 | Lu$$ |  Rozhovory
Lidicky...tohle jsem našla na netu, a samozřejmně to bylo anglicky, je to docela dlouhý..a me už se to nechce celý překládat, necemu ani vubec nerozumím. Takže to máte tak pul na pul neco anglicky neco odemne cesky preložené...:D.
Tak jak by jste se popsala film??
EMILY BLUNT: Fajn, Amy Adams byla oddaná, a já jsem její velká fanynka - vyvolala moje myšlenky z filmu Junebug. A já myslím že to bylo jedno znejlepsích děl co jsem kdy četla. Ty role byly tak These characters were so toužící a komplikované a zábavném tak jako lide doopravdy jsou. Nikdy jsem nehrala roli jako je Norah. Ona je srdcervoucí druh člověka. Má strasně rada pratele okolo sebe. Nikdy jsem nehrala nikoho tak výstředního. A tohle je důvod proc jsem vzala tu práci.

Na mě ten film působil jako o rodičích a jejich účincích na dětech a jako oni tím trpí, jen chci říci jestli je to tak schválně nebo neúmyslně. Spojilo jeste si to se svým dětstvím?
Ne, protože mám skvělé rodiče. Ale rozumím tomu. I think a lot of kids have a lot to move past. They have to be very resilient, and what I liked about these characters is they are very resilient in the face of losing their mother in the most awful way, in a very selfish way. Then they had to live with it for the rest of their lives.

I also loved your character's relationship with her nephew Oscar [played by Jason Spevack].
He is such a little doll. We really hung out - we did lots of acting games together; we did trust games and weird and wacky role-play games where we played different characters, just to get him loosened up and comfortable with me. We did a lot of physical stuff because I wanted physically for him to feel that he could hug me, sit on my lap, put my arm around me, and not feel weird because he doesn't know me. This is his first big role. He's pretty new to the business.

How much time did you and Amy rehearse with each other?
We spent a couple of weeks in rehearsals. Amy and I would hang out. We first met on Charlie Wilson's War, and we got on like a house on fire. She really still feels like my sister. I love her. And I'm so sad she's not here [at Sundance]. It was just easy and I really wanted that ease with someone. It was effortless to be around. I have two sisters and she has lots of siblings as well, and we both really understood profoundly that sisterly relationship: how you can be each other's worst enemy, how you can drive each other up the wall and break each other's hearts like no one else. We really wanted to capture that.

Jak se vám pracovalo po bokuChristine Jeffs aMegan Holley??
Skvělě- mám je ráda. Mám rada tu ženskou vnímavost a pochpení. Christine má za sebou hoodně Dramat a je skvelá v režírování techto snímků. Ona rozumí tomu jak ženy pracují a já to potrebuju pro natáčení.

How has your Sundance been so far?
I have two films here [her other movie, The Great Buck Howard, premiered in Salt Lake City Friday night], so it's been nuts. A friend of mine has a film here and I haven't had a chance to see it: Stanley Tucci's film Blind Date. I would love to see it. I've let him down. He said to me, ''Come and see it, you could learn a lot about acting.''
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama